NATURALHORSEMANSHIP - A LOVAKÉRT MINDENT! Mert a ló is csak ember...

Natural horsemanship - Élettanilag helyes pataápolás - Jókedv, szabadság, kiteljesedés - Ló Központú Ló-és Lovas Kiképzés - Holisztikus lófogászat - Tanuljunk egy életen át! - Több jogot a lovaknak! -

Mi kerüljön a hátizsákba?

Kirándulásunk célpontja nagyjából megszabja, minek kell a hátizsákba kerülnie, ami némi módosításra szorul az évszaktól függően. Hátizsákunk csomagolásakor vegyük figyelembe, hogy testünk súlypontja körülbelül derekunk tájékában van, ezért a megfelelő terhelés érdekében a hátizsák aljába a könnyebb dolgokat (pl. hálózsák), tetejébe pedig a nehezebb holmikat (bakancs, nehéz ruhák) csomagoljuk. A szűkre szabott csomagolóhelyet azáltal is kihasználhatjuk, hogy cserecipőkbe és egyéb üreget képező tárgyakba is csomagolunk, így helyet nyerünk, ha például egy csészében elrejtünk egy zoknit, illetve ha cipőnkben pólót helyezünk el. Ajánlott nagyobb nejlonzsákokba csomagolni, mert ha útközben esőt kapunk, ugyancsak nagy bosszúságot okoznak az átázott holmik. Íme néhány dolog, amit csomagoláskor fontolóra vehetünk:

Ruhatár és eszközök: 
Nyáron: kényelmes és kipróbált, vibram talpas túrabakancs, két gyapjúzokni (a vastag zokni a bakancsot belülről kipárnázza, így a gyaloglást nagyban megkönnyíti), meleg pulóver vagy „polár” (ez utóbbi előnyös, mert a víz hamar kifolyik belőle és vizesen is tart valamennyi meleget), eső és szélvédő zubbony, esőkabát, sapka, egy vagy két váltás fehérnemű, kirándulónadrág (kerüljük a farmernadrágot, ami nehéz és rugalmatlan).
Télen ehhez még gondolni kell a következőkre: magas szárú és kemény talpú bakancs, amelyre hágóvasat lehet szerelni, jégcsákány, síbot (síléc nélkül is jó szolgálatot tesz gyalogtúrák alkalmával), kötelek.

Egyebek:
• térkép, iránytű, papír, írószer, kártya és/vagy egyéb kisebb méretű társasjáték, tűzgyújtó kocka (a kereskedelemben lehet kapni benzinnel vagy más gyújtó oldattal átitatott kockát, amellyel még kisebb esőben is gyerekjáték tüzet rakni), gyufa, 2-3 méter kötél (például ruhaszárításhoz, mentéshez)
• bicska, kisolló, tű és cérna, műanyag palack vagy kulacs, nedves törlőkendő, szemeteszsák, tartalék nejlonzacskó, WC papír, kis mosogatószivacs, mosogatószer (egy kis orvosságos doboznyi bőven elég egy tíznapos túrára), folyékony szappan (gazdálkodjunk a hellyel, ne vigyük az egyliteres Nivea habfürdőnket, töltsünk át belőle egy kicsi csavaros üvegbe), napolaj, szúnyogriasztó
• lábszárvédő, fülvédő, meleg pamutsapka (ez kötelező télen-nyáron, mert a hegyekben nyáron is hideg van, a hő negyven százaléka pedig a fejünk tetején át távozik), elemlámpa vagy fejlámpa (ez utóbbi rendkívül célszerű, mert mindkét kezünk szabadon marad)

Tippek a felszerelés kiválasztásához


Hálózsák
A hálózsák vásárlásakor gondoljuk át, hogy  milyen időjárási körülmények között fogjuk használni. A kereskedelemben nagyon sok fajta hálózsák közül lehet válogatni, de elsősorban a gyártók által megadott hőmérsékleti tartományt kell megnézni, ugyanis ez mutatja meg, hogy a zsák milyen körülmények között nyújtja a megfelelő védelmet. A hálózsák formája lehet „múmia” forma, ez a turisták s a hegymászók által kedveltebb  jó hőszigetelő képessége miatt, de kapható a „paplan” forma is, ami az autós túrázók között elterjedtebb. Még egy fontos tényezőt vegyünk figyelembe a hálózsák választásakor: a töltőanyag természetét. A pihetöltetű hálózsákok azonos szigetelőképesség/súly aránya lényegesen jobb, mint a műszál töltésű zsákoké, ezért "melegebbnek" tartják. Összecsomagolt állapotban kisebb a térfogatuk. Gyorsabban bemelegednek és jobban is szellőznek, mint a szintetikus töltetű zsákok. Ezeket a jó tulajdonságokat azonban csak addig őrzik meg, amíg szárazon maradnak, mert a nedves pihe összetapad, ezáltal nem tud kiterjedni és elveszti szigetelőképességét. A szintetikus anyaggal töltött hálózsákok olcsóbbak, mint az azonos hőszigetelésű pihezsákok.  Könnyebben tisztíthatók, kevésbé kényesek.

Derékalj vagy izolír
Egy jó derékalj (izolír) szintén sokat számít, hiszen segíthet abban, hogy éjszakánként ne fázzunk, biztosítja a jó szigetelést a talaj és a hálózsák között, és jobb esetben ellensúlyozni lehet vele a talaj egyenletlenségeit. Derékalj nélkül nem ajánlott aludni, közvetlenül a talajra helyezett hálózsák kényelmetlen és sok esetben hideg éjszakát valószínűsít. A derékalj hőszigetelő képessége a vastagságtól is függ, a vastag derékaljak viszont nehezebbek és terjedelmesebbek. Ezeken kívül kaphatók önfelfújós matracok, amelyek kényelmesebbek és jobban szigetelnek, de sérülékenyebbek és  jóval drágábbak.

Hátizsák
Ahhoz, hogy a túra alatt jól érezzük magunkat, megfelelő méretű hátizsákra lesz szükségünk. Soha ne kezdjünk nagyobb hátizsákba csomagolni, mint amekkorára szükségünk van, mivel az ember hajlamos addig pakolni, ameddig hely van. A hátizsák kiválasztásakor figyelembe kell venni a hátizsákot cipelő személy korát, magasságát és súlyát. A nagy méretű hátizsákok esetén fontos a merevítés, a párnázott hát- és vállrész, a csípőheveder és a mellheveder, és válasszunk strapabíró, erős anyagból (Cordura, Ripstop stb.) készült zsákot.

Sátor
A  jó túrasátorról elmondható, hogy dupla falú (a jobb hőszigetelés és a csapadék elleni védelem érdekében), a külső ponyva nagy szakítószilárdságú, könnyű, tartós nylon vagy poliészter szövet, amelynek vízbíró-képessége 3000 ml/cm³ fölött van, varratai vízhatlanok. A sátor rudazata elemekből összeilleszthető, hajlékony üvegszálas vagy inkább alumínium csövekből áll. Nagyon elterjedtek a két előteres „iglu” formájú sátrak, amelyek stabilabbak, és nagyobb teret biztosítanak, mint hagyományos társaik.

Ruházat
A jó ruházat sem elhanyagolható, mivel védelmet nyújt a különféle hőmérsékleti hatások ellen, a szél, a víz és átnedvesedés, a napsugárzás, illetve a mechanikai hatások és sérülések ellen. Két irányzat létezik: az egyik a természetes alapanyagokból készült ruházatot részesíti előnyben, a másik a szintetikus anyagokkal old meg mindent. Mindkettőt ki kell próbáljuk ahhoz, hogy érdemben véleményt tudjunk mondani, és eldöntsük, melyik a számunkra megfelelő öltözet. Mindenképp fontos a réteges öltözködés, mivel a hőtartás (szigetelés) szempontjából legfontosabb közeg a levegő, amely az anyag szerkezetében, illetve a rétegek között fejti ki hatását.

Túracipő vagy bakancs
Jó túracipővel könnyebb gyalogolni, kényelmesebben és biztonságosabban érünk célunkhoz, mint egy olcsó utcai cipőben. A túracipő- és bakancsgyártó cégek különféle lábbeliket terveznek és ajánlanak erdei sétához, meredek, kőtörmelékkel borított hegyoldalon való járáshoz vagy hágóvas-használatot is igénylő, sziklás-jeges, havas terepre. Ajánlatosak azok a túrabakancsok, amelyek stabilan tartják a bokát, védik a lábfejet és vízállóak.

Végezetül néhány gondolat és jó tanács Luis Trenker Meine Berge című könyvéből:

1. Ne indulj neki olyan hegycsúcsnak vagy túrának, amely meghaladja a képességeidet.
2. Tervezz meg minden kirándulást aprólékosan, akár egyedül, akár barátokkal, akár túravezetővel indulsz el. Ne feledd, hogy a hegyek veszélyesek lehetnek; a bajt elővigyázatossággal, megfontoltsággal és ügyességgel meg lehet előzni.
3. A hegyekben se feledkezz meg arról, hogy civilizált ember vagy: ne hagyd, hogy az erő és a jókedv felett a bunkóság és a durvaság győzzön.
4. Vigyázz a természetre! Ne gyalázd meg bádogokkal, papirosokkal, üvegekkel és más szeméttel.
5. Légy igazi bajtárs! Ha vezető vagy, maradj szerény és segítőkész, kerüld a beképzeltséget, a makacsságot és az önkényeskedést.
6. Vigyázz a menedékházra úgy, mint a saját otthonodra! Azért van ott, hogy megvédjen, így ne alakítsd át éjszakai mulatóvá, és ne rongáld, mert ahogy te szereted tisztán és ápoltan használni, úgy más is.
7. Ne lopj! Ne lopd el más nyugalmát, se magányát amit szántszándékkal keres. Ne lopd a növényeket sem, amelyeket Természet Anyánk mindannyiunk örömére teremtett. Szereped a természetben megőrizni annak szentségét és eredetiségét.
8. Maradj szerény! Ne hazudj, ne túlozz, ne dicsekedj, hiszen a legnehezebb hegycsúcs megmászása is eltörpül egyéb emberi teljesítmények mellett. Tiszteld az embereket és a helyeket, és emlékeztesd magad, hogy csak egy szállóvendég vagy ezeken a tájakon.
9. Vigyázz egyesületed hírnevére (ha képviselsz egyet), és tiszteld azokat is, akik lehetővé tették a hegyek, a természet megközelíthetőségét. Ne feledd, hogy mindezek egy elvet szolgálnak, nem csak a te pillanatnyi kényelmedet.
10. Törekedj a természet megérzésére, és ne hagyd magad a rekordhajhászás által megfertőzni.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 18
Tegnapi: 18
Heti: 69
Havi: 614
Össz.: 105 296

Látogatottság növelés
Oldal: Hegyi túrák ábécéje
NATURALHORSEMANSHIP - A LOVAKÉRT MINDENT! Mert a ló is csak ember... - © 2008 - 2024 - naturalhorsemanship.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »